Contest Sponsored By:

2014 Full Results

Small Fry Total R1 Total R2 Final Junior Total R1 Total R2 Total R3 ot Final
1 Luke Allison 820 811 1631 1 Ashley Dreyer 849 839 857 2545
2 David Tormala 809 815 1624 2 Makaela Shippy 851 845 848 2544
3 Tarquin Bennion 820 799 1619 3 Sylvie Johnson 797 833 817 2447
4 Brody Boyd 785 749 1534 4 Noemi Turner 817 812 807 2436
5 Emmett Kopczynski 754 737 1491 5 Angelina Johnson 808 817 810 2435
6 Macy Morgan 795 801 1596
7 Hannah Allison 807 772 1579
Junior – Junior Total R1 Total R2 Final tie ot 8 Alexi Byrnes 779 781 1560
1 Grace Christensen 835 829 1664 9 Isabella McNeil 770 758 1528
2 Dylan Fehrs 835 822 1647 462 -10 10 Marena Stewart 760 763 1523
3 DaniJo Meeks 820 827 1647 453
4 Zoe Cox 813 800 1613
5 Annika Bennion 804 802 1606 Young Adult Total R1 Total R2 ot Final
6 Emilie Miller 798 798 1 Brian Maney 837 830 -20 1647
7 Lauren Allison 787 787 2 Haley Beeching 762 783 1545
8 Alex Tormala 781 781 3 Alley McNeil 775 760 1535
9 Jordan Santiago 778 778 4 Jonathan Tranwick 725 674 1399
10 Madison Anderson 768 768
11 Greta Mannan 765 765
12 Lucy Mannan 762 762 Adult Total R1 Total R2 ot Final
13 William Dexter 762 762 1 Gary Schuh 839 846 1685
14 Noah Uebelhoer 758 758 2 Aaron Lowe 800 788 1588
15 Bronte Bennion 752 752 3 Donna Reuter 804 801 -20 1585
16 Andrew Schafer 751 751 4 Cynthia Hamm 783 795 -10 1568
17 Ava Stefanik 751 751 5 Debby Carlson 761 763 1524
18 Margaret galeener 750 750 6 Kristin Tormala 755 755
19 Leilani Santiago 744 744 7 Denise Watke 727 727
20 Annika Smith 744 744
21 Jubilee McNeil 744 744
22 Alan Dreyer 739 739 Championship Total R1 Total R2 Total R3 ot Final
23 Charlotte McKinley 735 735 1 Justin Sherfey 843 847 853 2543
24 Alyssa Green 724 724 2 Aarun Carter 835 853 846 2534
3 Aaron Castilla 814 853 819 2486
4 Drew Miller 802 808 846 2456
Senior Total R1 Total R2 Final ot 5 Warren Lee Adams 781 808 802 2391
1 Mabel Vogt 804 816 1620
2 Eileen Walter 799 804 1603
3 Roland White 788 768 1556 Accompanist times on stage
4 Paul Dickerson 768 787 1555 1 Rod Anderson 48
5 Jim McMillan 762 779 1541 2 Drew Miller 34
6 Don Spalding 755 755 3 Darrin Meeks 26
7 Debbie Dickerson 731 731 4 Terry Ludiker 24
8 Dan Everts 737 727 -10 5 Jeff Lincoln 22
9 Larry Lowe 763 723 -40
Youngest Fiddler Most Senior
Tarquin Bennion 6 Don Spalding 75

Become a Sponsor

NORTHWEST REGIONAL FIDDLE CONTEST

Our contest relies on the support of our community. With a sponsorship, your organization will be featured on our site as well as during the contest.

Sponsors

Small Fry Division
         

  509-448-7300

Spokane, WA

Jr. Jr. Division

509-891-9016

Jr. Jr. Division

Windermere Real Estate
Lori Sherfey
12 + Years Experience
509.981.4851
Junior
Division

509-893-9260


(509) 448-7300

ACCOMPANIST DIVISION

208-773-5418

 

Young
Adult Division


(208)888-5915
Adult Division

website creative and marketing

Jam/Registration

509-926-5452

 

Senior Division

HORZONTAL LOGO Non Boutique
509-927-8890

Senior-Senior Division
ludicker music

CHAMPIONSHIP DIVISION

 


509-327-3079

 

For All The Parents

Alliance Theropy

509-458-5889